Historia
King Oscar

1873

Historia marki King Oscar zaczyna się od Stavanger Canning Company. Czterech szanowanych mieszkańców Stavanger założyło w 1873 roku fabrykę konserw. W Stavanger konserwy pojawiają się dość późno, ale dzięki otwarciu fabryki miasto to później zacznie być nazywane w Norwegii „miastem konserw”.

1880

Norwegia eksportuje pierwszą puszkę sardynek. Okres od 1880 roku do końca wieku to początki przemysłu rybnego w Norwegii. Metody produkcji były dość proste, a produkowane ilości stosunkowo niewielkie, ale już w roku 1880 rozpoczęto eksport ze Stavanger.

1893

Norweskie wędzone sardynki zostają wprowadzone na amerykański rynek i do kilku innych krajów podczas Wystawy Światowej w Chicago. Sardynki z Norwegii są naprawdę gotowe zawojować świat!

1902

Król Szwecji i Norwegii Oscar II udziela nam pozwolenia na użycie swojego nazwiska i wizerunku na puszkach sardynek. Jest to krok milowy, dzięki któremu marka przyjmuje nazwę King Oscar.

1903

Jeden z największych producentów konserw na świecie – Christian Bjelland – rozpoczyna eksport sardynek firmy King Oscar do Stanów Zjednoczonych. Za swoje zasługi dla norweskiego przemysłu przetwórczego w 1907 roku zostaje Rycerzem Pierwszej Klasy otrzymując norweski order świętego Olafa. Zdanie „bez zbędnego gadania, poproszę o puszkę Bjellanda” staje się znanym przysłowiem w Norwegii.

1920

W tym roku, po kilku różnych wersjach, portret Króla Oscara przybrał swój obecny wygląd. Marka King Oscar umacnia swoją pozycję na rynku amerykańskim i brytyjskim, a tym samym King Oscar staje się sławny na całym świecie!

1950

Sardynki King Oscar uzyskują certyfikat żywności koszernej, to stanowi dodatkowy wyznacznik jakości, ponieważ jedynie najczystsze produkty osiągają ten status.

1965

Marka King Oscar wkracza na rynek japoński. Obecnie możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy najpopularniejszą marką sardynek z importu w tym kraju.

1981

Jedenastu norweskich producentów konserw dołącza do Norway Foods – właściciela marki King Oscar. Nasza firma jest teraz jeszcze większa!

1996

Firma Norway Foods zostaje zakupiona przez Rieber & Søn ASA – jedną z wiodących firm spożywczych obecną na wielu rynkach na całym świecie.

1998

Marka King Oscar ponownie wkracza na rynek norweski i po raz pierwszy zostaje wprowadzona na rynek polski.

1999

Marka King Oscar wchodzi na rynek czeski, węgierski i rumuński. Czas dać naszym przyjaciołom ze wschodu okazję do delektowania się naszymi słynnymi na całym świecie produktami rybnymi.

2001

King Oscar wchodzi na rynek słowacki, a także ponownie na rynek rosyjski, na którym była obecna już na początku dwudziestego stulecia.

2002

King Oscar obchodzi swoje setne urodziny. Niech żyje King Oscar! Jak ten czas leci …

2014

King Oscar zostaje kupiony przez Thai Union, jedną z wiodących na świecie firm produkujących owoce morza.